Budowa schodów

Data dodania: 28.04.2016


Schody jakie są, każdy widzi i na mogłoby się wydawać, że jeśli chodzi o ich budowę to sprawa jest prosta jak drut. Jednak każdy, kto decyduje się na montaż schodów w swoim domu i staje przed wieloma, kolejnymi wyborami przekonuje się, że jest to o wiele bardziej skomplikowana kwestia niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Co trzeba wiedzieć o budowie schodów?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że schody schodom nierówne – podziału można dokonać między innymi ze względu na miejsce położenia, przeznaczenie użytkowe, kształt, materiał wykonania, kąt nachylenia oraz rodzaj konstrukcji. Jeśli chodzi o miejsce położenia wyróżniamy schody wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze, zgodnie z zasadami logiki, są usytuowane w środku budynków, natomiast drugie znajdują się na zewnątrz. Czasami mówi się także o schodach terenowych, które w praktyce stanowią oddzielną budowlę, niezależną od konstrukcji bryły budynku.

Przeznaczenie użytkowe schodów to oczywiście przede wszystkim umożliwienie przemieszczanie się między kondygnacjami. Jednak można też wskazać, że schody pełnią funkcję reprezentacyjną czy wręcz dekoracyjną, a także ewakuacyjną, piwniczną, techniczną (kiedy umożliwiają dojście do urządzeń i pomieszczeń technicznych) czy służbowe (na przykład schody kuchenne).

Schody wykonane są, w zależności od projektu, materiału i rodzaju konstrukcji, z różnych elementów. Podstawą są oczywiście stopnie, inaczej nazywane trepami. Od odpowiedniej szerokości, wysokości i długości stopni w dużej mierze zależy komfort codziennego wspinania się w górę po schodach, dlatego warto wybrać dobrego fachowca, który będzie wiedział jak dostosować odpowiednie wymiary trepów.

Nachyloną część schodów, która biegnie w jednym kierunku i składa się z takich samych stopni nazywamy biegiem. Między kolejnymi biegami schodów znajdują się zwykle spoczniki, czyli niewielkie powierzchnie, oddzielające kolejne biegi schodów. Jeśli więc nasze schody raz zmieniają kierunek możemy mówić o konstrukcji dwubiegowej z jednym spocznikiem. O ile pozwala na to powierzchnia domu czy mieszkania warto postawić na schody jednobiegowe lub dwubiegowe ze sporym spocznikiem, które są zdecydowanie najbardziej wygodne, zwłaszcza jeśli będą z nich korzystać także ludzie starsi czy dzieci. Duże wrażenie wizualne sprawiają zazwyczaj schody zabiegowe i spiralne, jednak w praktyce, przez stopnie o różnej szerokości mogą być one mniej wygodne w użytkowaniu.

Aby korzystanie ze schodów było bezpieczne i nie przypominało sportów ekstremalnych montuje się poręcze oraz balustrady. Są to elementy, które stanowią odgrodzenie powierzchni schodów od reszty pomieszczenia. Balustrady oprócz swojej funkcji użytkowej mogą spełniać zadanie dekoracyjne, jeśli zostaną wykonane z odpowiednich materiałów i w artystyczny sposób. Można wybierać między balustradami pełnymi lub niepełnymi. Te pierwsze w przypadku schodów zewnętrznych zwykle wykonane są z cegły lub betonu, natomiast we wnętrzach ciekawym pomysłem jest zastosowania szkła, które znakomicie spełnia obie funkcje balustrady. Szkło szczególnie dobrze sprawdza się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. W przypadku schodów wewnętrznych tradycyjnie stosuje się balustrady wykonane z pionowych elementów, czyli tralek. Przede wszystkim umożliwia to łatwy przepływ światła w pomieszczeniu i zapobiega optycznemu pomniejszaniu wnętrz.

W kwestii doboru poszczególnych elementów schodów najlepiej poradzić się fachowców, którzy swój zakres działalności ograniczają właśnie do tego elementu budowy mieszkania. Zapewni to w efekcie schody trwałe na lata i cieszące oko mieszkańców.


Sprawdź również:  wycenaschodow.pl