Projektowanie schodów – dowiedz się, na czym to polega!

Data dodania: 02.03.2018


Czasy, kiedy schody były elementem służącym jedynie wchodzeniu na wyższe piętra i schodzeniu z nich – są już dawno z nami! Od kiedy wygląd naszego domu zaczął mieć dla nas niebagatelne znaczenie, to z czego wykonane są schody i w jakim stylu są utrzymane jest bardzo ważne. Czy schody eleganckie i nowoczesne mogą być także wygodne i bezpieczne w użytkowaniu? Oczywiście – wystarczy w tym celu dobrać model schodów, który będzie spełniał wszystkie twoje wymagania.

Jeśli już zacząłeś rozplanowywać budowę swojego wymarzonego domu – pomyśl od razu o odpowiednim umiejscowieniu schodów. Trzeba to zrobić na początku projektu, ponieważ tylko dzięki temu mamy szansę na umieszczenie ich w doskonałej lokalizacji. Pamiętaj, że to czy cały dom będzie funkcjonalny dla jego mieszkańców zależy również od umiejscowienia schodów. Niestety – jeśli dane ustawienie się nie sprawi, nie będziesz już miał możliwości poprawek, albo będą one wiązały się z ogromnymi kosztami – sprawa jest poważna i wymaga zastanowienia. Schody na wymiar to element ostateczny wystroju twojego domu – nie zmienisz ich tak łatwo jak mógłbyś zmienić kolor ścian lub meble, które przestały być na czasie. Warto również przemyśleć taką kwestię, jak doświadczony producent schodów, który być może będzie miał wyższą cenę, jednak jakość wykonania będzie o niebo lepsza.

Jaki jest idealny projekt schodów? Przede wszystkim powinien on mieć na względzie kilka elementów – przeznaczenie schodów, miejsce w którym staną, upodobania domowników. Dalej możemy wspomnieć o tym, jak ważna jest powierzchnia domu, którą dysponujesz na schody. Musisz wiedzieć o tym, że otwarta przestrzeń domowa wymaga wyboru innego rodzaju schodów, a kiedy mają one być schowane w klatce – również należy się zastanowić nad innym modelem, który będzie dopasowany do tych warunków. Masz bardzo duży wybór – możesz postawić na schody proste, kręcone, z elementami ozdobnymi. Producent schodów na pewno pomoże ci dobrać idealny model do twojego domu.

Projektowanie schodów nie jest z pewnością łatwym zadaniem – producent schodów musi ustalić idealną lokalizację do tego celu i szacunkowo określić ile miejsca zostanie zabrane. Projekt schodów powinien być dokładnie zaznaczony na rzutach pomieszczenia – nie modyfikuj tych projektów samodzielnie, ponieważ może to być kłopotliwe w skutkach. Schody muszą zawsze być ułatwieniem dla domowników, a nie stawać im na przeszkodzie. Ważne jest, abyś każdą modyfikację omówił z projektantem, a na pewno postara się on spełnić twoje oczekiwania.