Jak wygląda projektowanie schodów na wymiar?

Data dodania: 25.07.2016


Jeśli mamy do czynienia z budynkiem o co najmniej dwóch kondygnacjach muszą się w nim pojawić schody. Obecnie mają nie tylko spełniać swoje zadanie funkcjonalne, czyli zapewniać komunikację między piętrami, ale powinny być też estetycznym elementem wnętrza. Żeby dodatkowo służyły przez długie lata powinny być idealnie dostosowane do technicznych warunków w danym budynku. Stąd zdecydowana większość właścicieli domów decyduje się na zamówienie schodów produkowanych na wymiar.

Wstępna wycena i projekt

Cały proces zaczyna się zwykle od przedstawienia specjalistom ogólnej koncepcji schodów, jakie mają stanąć w domu. Dla ułatwienia współpracy i szybszej realizacji zleceń można się spotkać z formularzami kontaktowymi, które klient uzupełnia za pośrednictwem swojego komputera i wysyła do firmy zajmującej się ich produkcją. Jakie informacje są niezbędne do wykonania projektu i wstępnej wyceny schodów? Na pewno to, jaki rodzaj schodów interesuje klienta, a więc czy mowa o schodach samonośnych czy betonowych. Nie bez znaczenia dla projektu będzie też typ schodów czy wykończenie balustrady i podstopni. Ostatecznie jednak takie decyzje mogą być warunkowane powierzchnią przeznaczoną pod zabudowę.

Dokładne pomiary

Żeby dokładnie określić techniczne warunki do budowy schodów fachowcy muszą udać się na miejsce i dokonać niezbędnych pomiarów. Ważne, żeby wszystkie pomiary były przeprowadzone w sposób niezwykle precyzyjny, ponieważ będzie to rzutowało na jakość i trwałość wykonanej konstrukcji. Jak wskazują specjaliści z firmy wycenaschodow.pl niedokładne dopasowanie elementów budowy schodów w połączeniu z pracą drewna, jako surowca pochodzenia naturalnego, może skutkować tym, że poszczególne elementy dość szybko się wyrobią, co z pewnością zauważymy, między innymi po skrzypieniu schodów.

Wybór materiałów

Dla laika w temacie konstrukcji schodów jednym z ważniejszych elementów będzie wybór materiałów, z których zostaną one wykonane. W asortymencie producentów zwykle klient ma wybór między gatunkami drzew europejskich i egzotycznych. Po jakie drewno najchętniej sięgamy? Kierując się radami fachowców z firmy wycenaschodow.pl, priorytetem są właściwości danego gatunku, a dopiero potem w grę wchodzą względy estetyczne. Dużą popularnością cieszą się rodzime odmiany na czele z dębem i bukiem, natomiast wśród gatunków egzotycznych duże wzięcie mają Sapeli czy Orzech amerykański.