Schody drewniane czy schody stalowe? Które będą najlepsze dla Ciebie?

Data dodania: 29.01.2018


Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ze schody są niezbędnym elementem komunikacji między kondygnacjami? Bez nich swobodne przemieszczanie się byłoby praktycznie niemożliwe. Właśnie dlatego schody drewniane są w standardowym wyposażeniu większość budynków piętrowych. Na szczęście wybór schodów jest tak szeroki, że możemy wręcz mieć z nim trudność. Producent schodów może zaoferować nam całą gamę różnorodnych wzorów i materiałów wykończeniowych. Które z nich cieszą się największą popularnością wśród osób, które muszą wybrać projekt schodów? To zdecydowanie schody drewniane lub też stalowe. Jeżeli nie wiesz jakie z nich wybrać do swojego wnętrza – podpowiemy Ci!
Schody drewniane charakteryzują się tym, że można je zamontować dopiero, kiedy na ścianach i stropach zostaną położone tynku, a na podłodze znajduje się już wylewka betonowa. Schody, które będą proste, będą również tańsze od tych skomplikowanych. Na cenę schodów wpływa w dużej mierze również materiał, z którego zostaną one wykonane. Jakie są zalety schodów wykonanych z drewna? Można wykonać je na każdym etapie projektowania i wykończenia budynku, ich lekka konstrukcja nie obciąży stropu czy podłóg, a także dają ci możliwość wyboru ich usytuowania i kształtu, jaki będą miały.

Producent schodów

Do wad, jakie posiadają schody drewniane należy fakt, że nieodpowiednia pielęgnacja i konserwacja może doprowadzić do spadku ich trwałości. Nie ma tego problemu ze schodami stalowymi. Wymagają one również odpowiedniego zabezpieczenia lakierem lub przy pomocy specjalnego oleju oraz nie są odporne na działanie ognia i wysokich temperatur.
Właśnie z tych powodów, proponujemy schody stalowe jako alternatywę. Przy projektowaniu wykorzystuje się najczęściej stal kwasoodporną, która jest niezwykle trwałym materiałem i prezentuje się bardzo dobrze nawet po wielu latach użytkowania. Niestety wybierając schody stalowe należy liczyć się z nieco większym wydatkiem niż na schody drewniane. Takie tworzywo jest dużo trudniejsze w obróbce, dlatego cena zazwyczaj jest wyższa. Schody stalowe nie muszą być dłużej utożsamiane z obiektami użytkowności publicznej – coraz częściej wykorzystuje się je w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Można również połączyć oba materiały, ponieważ konstrukcja stalowo-drewniana to ciekawe rozwiązanie. Do zalet schodów stalowych należy wielki wybór możliwych kształtów, fakt, że są bardziej sztywne oraz to, że dają dużo możliwości wykończenia. Wady? Są zimne w dotyku i nie tłumią dobrze dźwięków, brakuje im sprężystości, a także wymagają specjalistycznego montażu.

Schody drewniane

Winter Polska