Schody drewniane czy żelbetonowe?

Data dodania: 28.04.2016


Gdyby nie schody każdy mieszkaniec jakiejkolwiek konstrukcji budowlanej, która składa się co najmniej z dwóch kondygnacji miałby niemały problem ze swobodnym przemieszczaniem się po takim budynku. To, że schody są niezbędnym elementem budowlanym jest niezaprzeczalne, można jednak spierać się odnośnie technologii, materiałów i sposobów ich konstrukcji. Zwykle inwestorzy prywatni, podczas planowania swoich wymarzonych czterech kątów stają przed wyborem: schody drewniane czy te wykonane z żelbetonu?

Podstawy są takie, że schody muszą być doskonale dopasowane do konstrukcji budowlanej, w której mają się znaleźć. Po pierwsze więc trzeba zdecydować się na rodzaj materiału, z jakiego zostaną wykonane schody w naszym domu. Najczęściej spotyka się wcześniej wspomniane schody o konstrukcji betonowej czy żelbetowej lub schody drewniane. Jednak równie dobrze można sięgnąć po takie materiały jak kamień, cegła czy nawet stal. Każdy materiał ma swoje wady i zalety – jeszcze kilka lat temu większość prywatnych inwestorów decydowała się na montaż schodów żelbetowych. Nietrudno przyznać rację tym, którzy wskazują na ogromną trwałość takiego rozwiązania i ułatwienia w trakcie budowy, bo w przeciwieństwie do drewnianych, schody żelbetowe są montowane w trakcie prac budowlanych i umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się po budynku. Na późniejszych etapach wykańczania całego wnętrza można się zabrać także za ostateczne dopracowanie schodów. Schody drewniane natomiast są montowane w chwili, gdy większość prac budowlanych jest na ukończeniu. Trwałość schodów betonowych może być jednak kłopotliwa, bo jeśli właściciel będzie planował renowację domu z uwzględnieniem schodów musi liczyć się z tym, że demontaż tego elementu może być dość kłopotliwy.

Schody wykonane z żelbetonu mogą być montowane w bryle budynku na kilka sposobów. Jeśli chcemy oszczędnie gospodarować powierzchnią zabudowy dobrym pomysłem mogą być schody wykonane w konstrukcji wspornikowej, czyli osadzane jednostronnie w ścianie budynku. Takie rozwiązanie może stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Popularna jest także konstrukcja płytowa schodów, w której elementem nośnym są płyty biegowe i spocznikowe. W przypadku większej swobody pod względem powierzchni domu można pomyśleć też o konstrukcji policzkowej, gdzie konstrukcję nośną stanowią belki policzkowe. Chociaż wykonanie schodów jednobiegowych w tej technice nie wymaga dużo miejsca, to najlepsze wrażenie robią schody spiralne lub ażurowe, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się na otwartych przestrzeniach niż w niewielkich pomieszczeniach.

A jak prezentują się pod tym względem schody drewniane? Tego typu schody przede wszystkim jest niezwykle uniwersalnym materiałem, bardzo wdzięcznym, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Właściciel domu ma do wyboru wiele gatunków drewna, w różnych odcieniach, o odmiennym nasyceniu i tonacji, przez co trudno znaleźć wnętrze, w którym nie udałoby się spójnie zgrać tego elementu z całą resztą koncepcji architektonicznej. Poza tym, w przeciwieństwie do schodów betonowych, te wykonane z drewna optycznie wydają się rozwiązaniem „lżejszym”. Jednak aby móc cieszyć się przez długi czas z pięknych, nieskrzypiących schodów drewnianych należałoby zainwestować w dobry materiał i fachowca, który podejmie się wykonania projektu schodów oraz systematycznie pamiętać o ich konserwacji.

Często można się spotkać ze schodami wykonanymi z materiałów mieszanych, w takim znaczeniu, że część konstrukcji wykonana jest z jednego materiału, a kolejne z innych. Na przykład jeśli konstrukcja schodów u podstaw to żelbeton, wykończenie jest drewniane, a elementy balustrady są metalowe – wtedy mowa o schodach mieszanych.


 Polecamy producenta drewnianych schodów na wymiar: wycenaschodow.pl