Schody w domu jednorodzinnym – projekt i inspiracje

Data dodania: 03.11.2017


Mając w planach budowę wymarzonego domku jednorodzinnego, nie unikniemy szeregu decyzji odnośnie wyboru najlepszych dla naszego wnętrza schodów. Jaki typ wybrać? Czy postawić na schody na wymiar, a może zadowolić się gotowym modelem? Decyzja będzie z pewnością uwarunkowana takimi kwestiami, jak dostępne miejsce – pamiętaj że inny typ schodów jest właściwy dla domów.

Schody na wymiar

Jakie podstawowe typy schodów możemy wyróżnić? Schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, zabiegowe lub spiralne. W naszym artykule skupimy się jednak na pierwszym typie schodów – jednobiegowych prostych. Rozważymy to, w jakich typach budynków warto je zastosować, a także pokażemy Ci nieco rozwiązań, które mogą okazać się dla Ciebie inspirujące.

Co charakteryzuje schody proste jednobiegowe? Nie posiadają one żadnego spocznika i stanowią jedną linię. Ich podstawowym minusem jest to, że niestety zabiorą one sporo wolnej przestrzeni w domu. Jeśli kondygnacja w Twoim budynku jest wysoka, schody tego typu również nie będą dobrym łącznikiem między parterem, a pierwszym piętrem. Pamiętaj, że brak „półpiętra” oznacza konieczność wejścia po schodach bez przystanków, co może okazać się problematyczne dla osób w podeszłym wieku. Jeśli zatem w Twoim domu mieszka osoba starsza, pomyśl o schodach przewidujących większą ilość przystanków w trakcie wchodzenia. Kolejna kwestia dotyczy bezpieczeństwa – jeśli zdarzy się nam upadek z tego typu schodów – zakończymy go raczej na pewno na samym ich końcu. Schody z półpiętrem spowodują, że upadek zostanie przerwany dużo wcześniej. Są jednak korzyści wyboru takiego, a nie innego projektu schodów – niski koszt wykonania, proste stopnie równej wielkości, a także brak łuków – to elementy, które obniżą cenę naszych schodów. Renomowany producent schodów chętnie dokona wyceny tego typu inwestycji – pamiętaj, że dla specjalistów projektowanie schodów nie jest problemem!

Czy schody proste jednobiegowe mają więcej zalet? Oczywiście! Dają Ci ona możliwość zagospodarowania przestrzeni pod nimi. Możesz ją zabudować, tworząc jednocześnie praktyczny schowek na różnego rodzaju przedmioty, dzięki zamontowaniu szafek i półek. Miejsce pod schodami może również nie być zabudowane – to doskonała przestrzeń, aby urządzić cichy i przytulny kącik z wygodnym fotelem, gdzie będziemy mogli skryć się po ciężkim dniu i oddać relaksowi. Podczas planowania takiej inwestycji, jak schody na wymiar, warto przemyśleć kwestię ilości stopni – pierwsza rada brzmi: wybierz nieparzystą liczbę, aby wchodzenie na nie było wygodne.

Produkcja schodów