Wszystko co powinieneś wiedzieć o schodach w domach jednorodzinnych!

Data dodania: 03.11.2017


W dzisiejszych czasach schody nie spełniają jedynie funkcji użytkowych, a ich zadaniem jest coś więcej niż zapewnienie komunikacji góry domu z dołem. Teraz schody mogą być również elementem dekoracyjnym, który wniesie wspaniały efekt wizualny do przestrzeni wnętrza. Obie funkcje – użytkowa oraz dekoracyjna mogą się doskonale uzupełniać – wystarczy wybrać idealny model dopasowany do naszych potrzeb i preferencji.

Projektowanie schodów to proces, który należy rozpocząć już na etapie planowania budowy. Dlaczego tak wcześnie? Ma to niebagatelny wpływ na późniejszy komfort użytkowania schodów, ponieważ możemy dokładnie zaplanować ich lokalizację. Również układ funkcjonalny domu będzie różnił się z zależności od umiejscowienia schodów. Wybierając schody na wymiar warto przemyśleć decyzję o ich instalacji, ponieważ tego procesu zdecydowanie nie da się cofnąć, tak jak możesz zmodyfikować nietrafiony kolor ścian lub niepraktyczne meble. Pamiętajmy również o kwestiach finansowych – jeśli postawimy na schody, które wykonał doświadczony producent schodów, ich cena może sięgać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.  

Produkcja schodów

Projekt schodów powinien uwzględniać kilka istotnych czynników – przeznaczenie, umiejscowienie i preferencje użytkowników. Kolejnym z nich jest powierzchnia przestrzeni, jaką dysponujemy, stylistyka aranżacji wnętrza oraz zaplanowany budżet. Na pewno domyślasz się, że przestronne pomieszczenia będą wymagały wyboru innego modelu, niż te ze zdecydowanie ograniczonym miejscem. Nie  martw się – wybór jest naprawdę szeroki – schody proste, kręcone, ozdobne – ogranicza Cię tylko wyobraźnia, a podjęcie ostatecznej decyzji może przysporzyć wielu problemów.

Projektowanie schodów wymaga ustalenia ich precyzyjnej lokalizacji oraz szacunkowego określenia, jak dużą powierzchnię zajmą. Powinna być ona dokładnie wyznaczona na rzutach pomieszczeń – nie próbuj modyfikować jej samodzielnie, ponieważ może to skończyć się naprawdę wielkim rozczarowaniem. Poprawki na własną rękę mogą zaowocować komplikacjami w trakcie montażu, a także stwarzać problemy w późniejszym użytkowaniu. Pamiętaj, że schody powinny ułatwiać komunikację, a nie być przeszkodą dla domowników. Wszystkie zmiany omów z architektem, a będziesz cieszył się wspaniałym efektem na długie lata.  

Gdzie najczęściej umieszczamy schody? Wybór pada zazwyczaj na salon lub hol. Klatka schodowa jest zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem ze względu na to, że wymaga ona dużych nakładów miejsca.

Schody powinny spełniać również wymogi formalne i zostać wykonanym zgodnie z obowiązującymi przepisami budowalnymi, które jasno określają parametry takie jak wysokość, szerokość, liczba stopni, wysokość balustrady i tak dalej.

Schody na wymiar